Przelewy bankowe – podstawowe informacje

Banki to podstawowe instytucje sprawujące pieczę nad finansami polskich obywateli. Niemal 80% polskiego społeczeństwa posiada konta bankowe, a z roku na rok wzrasta liczba osób, które coraz aktywniej korzystają z dostępnych usług bankowych.

Jedną z podstawowych usług oferowaną przez banki jest przelew bankowy, który – mówiąc najogólniej – umożliwia przeniesienie środków finansowych z konta nadawcy na konto odbiorcy.

Coraz większą popularnością cieszą się przelewy internetowe, które umożliwiają zaoszczędzenie czasu (potrzebnego do zlecenia przelewu na przykład na poczcie bądź w placówce bankowej) oraz wykonywanie przelewów z dowolnego miejsca na świecie. Wszystkie przelewy realizowane przez banki opierają się na określonych zasadach.

Przelewy pieniężne

Przelewy pieniężne

Sesje bankowe

Polskie banki realizują przelewy w oparciu o elektroniczny system ELIXIR, który opiera się na teletransmisji danych, a jego głównym zadaniem jest wymiana informacji o poszczególnych zleceniach płatniczych następujących pomiędzy bankami.

Przelewy wykonywane w ramach Elektronicznej Izby Rozliczeniowej bazują na tak zwanych sesjach, do których zaliczają się sesje wychodzące i sesje przychodzące poszczególnych banków.

Schemat działania przelewu bankowego wygląda następująco:
– zlecenie danego przelewu przez nadawcę,
– przekazanie informacji o przelewie z banku nadawcy podczas sesji wychodzącej,
– otrzymanie informacji o przelewie w banku odbiorcy podczas sesji przychodzącej,
– zaksięgowanie przelewu na koncie odbiorcy.

Każdy bank ma określone godziny swoich sesji wychodzących i przychodzących, które mają wpływ na czas realizacji danego przelewu.

Płatności online

Płatności online

Przelewy natychmiastowe

Coraz więcej instytucji finansowych oferuje swoim klientom tak zwane przelewy natychmiastowe, które umożliwiają przelanie środków pieniężnych z jednego konta na drugie w ciągu zaledwie kilku sekund (i to bez względu na to, czy oba rachunki znajdują się w jednym czy też w różnych bankach).

Warunkiem wykonania takiego przelewu jest posiadanie przez bank (zarówno nadawczy, jak i odbiorczy) funkcji Express ELIXIR. Należy także nadmienić o tym, iż przelewy natychmiastowe są zazwyczaj płatne, a ich koszt jest uzależniony od tabeli opłat i prowizji danego banku i może wahać się od kilku do kilkunastu złotych.

Nie jest to mało, niemniej jednak przelew natychmiastowy to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim transferze środków finansowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.